Наред със социално-икономическите фактори, които имат пряко отражение върху динамиката на пазара на недвижими имоти, следва да се отчете и ролята, която оказват върху него метеорологичните условия.
Промените в търсенето, предлагането и цените на имотите през различните месеци от годината, дават основание да говорим за сезонни тенденции при покупката и продажбата на недвижимо имущество. Ето кои са те:
1. Тенденции през ПРОЛЕТТА:
– Повишаване на търсенето
Топлите месеци от годината са най-предпочитани за покупка на имот. Това не е случайно, тъй като благоприятните атмосферни условия правят пролетта и лятото особено подходящи за преместване в нов дом, а и тогава хората разполагат с повече време за оглед и последващи ремонтни дейности.
Именно през валежен сезон като пролетта стават ясно видими всички проблеми в имота, свързани с поява на влага и мухъл. Това е още една причина купувачите да предпочетат пролетта като време за провеждане на огледи.
– Повишаване на предлагането
Предвид все по-засилващото се търсене на имоти в този период, продавачите са по-склонни да обявят жилищата си за продажба именно през пролетта, за да могат да намерят купувач най-късно през лятото, когато търсенето на имоти достига своя пик. Това прави пролетта сезонът с най-много имотни сделки на пазара.
През пролетта конкуренцията между купувачите е доста голяма, а това увеличава шансовете на продавачите да реализират имотите си на добра цена.
2. Тенденции през ЛЯТОТО
– Най-голямо търсене
Една от причините за активизиране на купувачите именно през лятото е възможността им да отделят повече време за търсене на имот. От една страна, мнозина от тях използват летния си отпуск за тази цел, а от друга – удължаването на деня им позволява да правят огледи на естествена светлина и след приключване на работните им ангажименти.
Друга причина много хора да предпочитат покупката на имот през лятото е че топлите и сухи месеци са най-благоприятни за извършване на всички видове външни и вътрешни ремонтни дейности. Високите температури навън ускоряват процеса на съхнене на различните строителни смеси, а по-дългата продължителност на деня дава възможност да се работи до по-късно, съответно ремонтите да бъдат извършени по-бързо. Не на последно място, хубавото време, обичайно за летните месеци, прави преместването в нов имот по-удобно за новите собственици.
– Най-високи цени на жилищата
Увеличеното търсене през топлите месеци естествено води до повишаване на цените. Счита се, че тогава купувачите заплащат около 10 % над пазарната стойност на имота.
3. Тенденции през ЕСЕНТА
– Намаляване на търсенето
С приключването на летните отпуски, скъсяването на деня и понижаването на температурите, кривата на търсенето тръгва надолу. Въпреки това на пазара все още са налице достатъчно оферти, от които купувачите да избират.
– Най-изгодни предложения
С намаляването на интереса към покупката на имоти продавачите стават по-склонни да преговарят за цената, което открива възможност пред купувачите за сключване на по-изгодни сделки. Същевременно, последните могат да се възползват от липсата на голяма конкуренция с други купувачи, характерна за топлите месеци.
Като активен работен сезон, есента дава възможност на бъдещите търсачи на жилища да добият реална представа за интензивността на трафика от и до новия си дом, за състоянието на инфраструктурата в квартала и за други фактори, които е важно да се вземат предвид при покупката на имот. А честите валежи „изпитват“ устойчивостта на имота към влага.
4. Тенденции през ЗИМАТА
– Най-слабо търсене и предлагане
По разбираеми причини зимата е най-малко предпочитания от купувачите сезон за покупка на имот: денят е много по-къс и възможностите за огледи след работа са силно ограничени, времето не е подходящо за ремонтни дейности, а поледицата и снеговалежите могат да превърнат преместването в нов дом в истинско предизвикателство.
Знаейки това, продавачите също избягват да пускат в продажба своите жилища през зимата, изчаквайки активизирането на купувачите през пролетта и свързаното с него покачване на цените. Това е причина за по-ограниченото предлагане на качествени имоти през зимния сезон. Тези тенденции в комбинация с многото празнични дни често водят до „замръзване“ на пазара през декември.
– Най-ниски цени на жилищата
По-слабото търсене на имоти през зимата затруднява реализацията им, което неминуемо води до спад на цените. Счита се, че през януари цените на жилищата са най-ниски. И докато за някои продавачи такъв пазар може да е крайно незадоволителен, за други той дава възможност за сключване на дългоочаквана сделка. Има имоти, които трудно могат да бъдат продадени през пролетта и лятото, когато пазарът е „залят“ от оферти и изборът на купувачите е твърде голям. Но през зимните месеци тези имоти имат по-слаба конкуренция и съответно по-голям шанс да се откроят.
Освен от по-ниски цени, през зимата купувачите могат да се възползват и от още едно предимство. Извършването на огледи през този сезон позволява да се установи доколко добре имотът е топлоизолиран и дали наличните уреди за отопление са ефективни. Това би помогнало да се прогнозират бъдещите разходи за електроенергия на домакинството, както и да се прецени доколко жилището би било комфортно за обитаване през най-студените месеци от годината.